۱۴۰۳-۰۳-۲۸ ۹:۱۷ ب.ظ

بنزین ایران ارزان ترین در دنیا/ قیمت دلاری بنزین در عربستان 20 و در ترکیه 40 برابر ایران است

بنزین ایران ارزان‌ترین در دنیا/ قیمت دلاری بنزین در عربستان 20 و در ترکیه 40 برابر ایران است


به گزارش خبرگزاری تسنیم، جدیدترین آمارها از قیمت بنزین در دنیا نشان می‌دهد ارزان‌ترین بنزین دنیا در ایران عرضه می‌شود به‌طوری که هر لیتر بنزین در ایران تنها 2.9 سنت قیمت دارد که ارزان‌تر از هر کشور دیگر است.

متوسط قیمت هر لیتر بنزین در دنیا 45 برابر قیمت این محصول در ایران است، در اول ژانویه 2024 متوسط قیمت جهانی هر لیتر بنزین 1.3 دلار بوده است.

قیمت بنزین در بزرگترین تولیدکننده نفت دنیا حدود 20 برابر قیمت این محصول در ایران است. قیمت بنزین در عربستان از 17 کشور جهان گران‌تر است. هر لیتر بنزین در این کشور 62 سنت قیمت دارد.

گران‌ترین بنزین در دنیا نیز در هنگ‌کنگ عرضه می‌شود، هر لیتر بنزین در هنگ‌کنگ 3.1 دلار قیمت دارد که بیشترین در جهان است.

ونزوئلا و لیبی پس از ایران به‌ترتیب در رتبه‌های دوم و سوم جهان از نظر عرضه بنزین ارزان قرار دارند. هر لیتر بنزین در ونزوئلا به‌قیمت 3.1 سنت و در لیبی به‌قیمت 3.5 سنت عرضه می‌شود.

الجزایر، کویت، آنگولا، مصر، ترکمنستان، مالزی، و بحرین نیز به‌ترتیب در رتبه‌های چهارم تا دهم از این نظر قرار گرفته‌اند.

*قیمت بنزین در عراق 20 و در ترکیه 40 برابر ایران است

قیمت این فرآورده نفتی در کشورهای همسایه ایران اختلاف بسیار زیادی با ایران دارد. هر لیتر بنزین در عراق 57 سنت و در جمهوری آذربایجان 58 سنت قیمت دارد که حدود 20 برابر قیمت آن در ایران است. در امارات هر لیتر بنزین 25 برابر گران‌تر از ایران است و در ترکیه هر لیتر بنزین 1 دلار و 16.9 سنت قیمت دارد که 40 برابر قیمت بنزین در ایران است.

بیشتر بخوانید:   بازار داغ تخفیف در بازار راکد لوازم خانگی

هر لیتر بنزین در افغانستان نیز 36 برابر گران‌تر از ایران است، قیمت هر لیتر بنزین در این کشور 1 دلار و 5.9 سنت است.

میان کشورهای صنعتی ارزان‌ترین بنزین در آمریکا عرضه می‌شود، هر لیتر بنزین در این کشور 91 سنت قیمت دارد که 31 برابر قیمت این محصول در ایران است.

انتهای پیام/+Source link

https://karokarkhaneh.ir/?p=1229

مرتبط نوشته ها