۱۴۰۳-۰۳-۲۸ ۹:۱۴ ب.ظ

حل مساله جذب اساتید دوتابعیتی را از مجاری قانونی دنبال می کنیم


به گزارش اخبارکار ، رسول جلیلی در گفت‌وگو با خبرنگار گروه علم و آموزش ایرنا درباره اینکه گفته شده یکی از استادان دانشگاه شریف دوتابعیتی است و به همین دلیل امکان تبدیل وضعیت استخدامی به رسمی را ندارد، اظهار داشت: اخباری که اخیرا در مورد این موضوع در رسانه ها منتشر شده، درست است. اما تعاملی که با اعضای شورای عالی فرهنگی، مجلس، وزارت علوم و حتی با دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی داشتیم، همه قائل به این هستند که این مساله باید به نحو مناسبی حل شود تا کشور از ظرفیت علمی این عزیزان محروم نشود.وی ابراز امیدواری کرد که این مساله به زودی حل شود.

چندی پیش علی اکبر صالحی قائم مقام فرهنگستان علوم در گفت‌وگویی اعلام کرده بود که هنگام تبدیل وضعیت استخدامی به رسمی دو استاد یکی استاد دانشگاه کرمان و دیگری استاد دانشگاه صنعتی شریف، به آنها گفته شده که شما به دلیل دوتابعیتی بودن نمی توانید تبدیل وضعیت شوید.

وی با ابراز گلایه‌ و انتقاد نسبت به این موضوع، آن را یک رویه باطل دانسته که منجر به از دست دادن بسیاری از افراد توانمند و احتمالا مهاجرت آنها از کشور می شود.

رییس دانشگاه صنعتی شریف در این خصوص و در گفت‌وگو با ایرنا، توضیح داد: در مورد افرادی که به دلایل مختلف تابعیت مضاعف یا گذرنامه کشور دیگری را دارند، از حدود هشتاد سال پیش به عنوان یک سرفصل در بخشی از قوانین آمده است که اگر کسانی در مدت استخدام در بخشی از بدنه دولت به کشور دیگر می رفتند و تابعیت آن کشور را می پذیرفتند قانون در مورد آنها سخت گیر بود و از آن زمان مواجهه با تابعیت مضاعف سازی و جاری شد.

بیشتر بخوانید:   درخواست جهادکشاورزی برای تخریب برج های 5600 واحدی در جوار باغ گیاه شناسی

وی افزود: اما بعد از آن با افزایش ترددها و حجم تعاملات کاری و درسی یا حتی مهاجرت های کوتاه مدت، میان مدت و درازمدت بعضی خانواده ها، فرزندان آنها در کشور دیگر متولد می شدند و بعد از مدتی آن خانواده به موطن اصلی خود که ایران بود، برمی‌گشتند و فرزند آنها در دبیرستان و دانشگاه درس می خواند و بعد مشغول به کار می شد. در این جا یک پدیده جدیدی پیدا شد.

جلیلی گفت: در بسیاری از موارد این قانون با قدمت حدود هشتاد ساله، به اینگونه افراد که به واسطه شغل یا ماموریت والدین خود در کشوری دیگر متولد شده بودند، تسری یافت و این افراد را با مشکلاتی مواجه کرد.

جلیلی: به دنبال حل مساله اساتید دوتابعیتی از مجاری قانونی هستیم

تسری قوانین دوتابعیتی‌ها به اساتید دانشگاهی، محروم کردن آموزش عالی کشور از ظرفیت نخبگانی این افراد است

رییس دانشگاه صنعتی شریف ادامه داد: البته بعد از آن مباحث دیگری مطرح شد مانند اینکه اگر کسی به نحوی تابعیت مضاعف دارد، مسئولیت سطح بالا و حساس در کشور نباید داشته باشد و برای این منظور هم قوانین و مقررات جدیدی وضع شد. ولی تسری این قوانین به اعضای هیات علمی، محروم کردن فضای آموزشی، پژوهشی و آموزش عالی کشور از ظرفیت‌های علمی، دانشمندی و انسانی اینگونه افراد در کشور است.

جلیلی تاکید کرد: البته تعداد معدودی از اساتید ما با این مشکل مواجه هستند که تلاش می کنیم مساله را از مجاری قانونی و مراجعی که می توانند این مساله را حل کنند، پیگیر شویم.

لینک کوتاه : https://akhbarekar.ir/?p=10515Source link

https://karokarkhaneh.ir/?p=1038

مرتبط نوشته ها