۱۴۰۳-۰۳-۲۸ ۸:۱۶ ب.ظ

شناسایی بیکاران با کد ملی برای معرفی به متقاضیان نیرو

شناسایی بیکاران با کد ملی برای معرفی به متقاضیان نیرو


 به گزارش خبرنگاراقتصادی خبرگزاری تسنیم؛چندی قبل بود که معاون اشتغال و کارآفرینی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اعلام اینکه نرخ بیکاری در سال 1402 به 8.1 درصد رسید، از ثبت کمترین نرخ بیکاری سالیانه در دهه‌های اخیر خبر داد و تاکید کرد: خالص اشتغال ایجادی در سال گذشته 775‌هزار نفر بود.

 کاهش روند بیکاری در کشور در حالی در دولت سیزدهم دیده شده است که هنوز بخش زیادی ازجامعه اعتقاد دارند که این کاهش نرخ بیکاری را احساس نمی کنند و یکی از دغدغه های مشترک جوانان و به ویژه فارغ التحصیلان در حال حاضر بحث اشتغال است.

برخی آمارها حکایت از این دارد که حدود 1میلیون بیکار فارغ التحصیل در کشور وجود دارد که ضرورت دارد دولت درباره آنها برنامه ریزی کند. اما اقدام جدید وزارت کار درباره ساماندهی اشتغال به شناسایی بیکاران برمی گردد.

 محمود کریمی بیرانوند، معاون اشتغال وزارت کار در آخر اظهارات خود در رسانه ملی در برنامه صف اول شبکه خبر به تشریح نقش تعاون درجهش تولید با مشارکت مردم پرداخت و درباره سامانی بازار کار گفت: ببینید یکی از مسائل کشور ما در حوزه بازار کار، نبود اطلاعات است. منظور از اطلاعات، اطلاعات ثبتی است.  یعنی مثلاً همین که من عرض می‌کنم ما با کد ملی به مردم گزارش می‌دهیم که اشتغال ایجاد شده یا نشده. منظور این کد ملی که ثبت می‌شود.

وی گفت: یکی از اقداماتی که امسال به صورت ویژه از همین الان شروع کرده‌ایم و داریم روی آن کار می‌کنیم، این است که ما بیکاران را با کد ملی شناسایی می کنیم، یعنی قبل از اینکه اصلاً بیکار خودش اعلام بکند یا مراجعه به زیرساخت‌های مختلف به سامانه‌ها و یا ادارات و مراجعه حضوری بکند شناسایی می کنیم.

بیشتر بخوانید:   پایان تعمیرات 123هزار مگاواتی نیروگاه های حرارتی تا نیمه اردیبهشت 1403

 بیرانوند افزود: ویژه امسال داریم این است که  که بتوانیم کد ملی بیکاران را شناسایی کنیم بعد اینها را طبقه بندی کنیم؛ مثلاً بیکارانی که فارغ التحصیل رشته‌های الف هستند یا بیکارانی که فارغ التحصیل رشته‌های ب هستند. بعد اینها را در یک فرایندی و در یک تعاملی با دستگاه‌هایی که باید متولی به کارگماری اینها باشند انجام بدهیم. این اتفاق هیچ وقت در کشور نیفتاده که ما برویم سراغ بیکار بعد دستگاه متولی را پیدا کنیم و بگوییم که وظیفه شما است که ایشان بالاخره مشغول به کار شود، چون رشته‌اش به شما می‌خورد، چون مجوزش از شما است، چون تسهیلات را شما باید بهش بدهید.

 بیرانوند گفت: خوب این خیلی اقدام پیچیده‌ای است به لحاظ محتوایی یعنی اقدام سختی است ولی من خوشحال هستم که بگویم که تقریباً 80 درصد کار را ما انجام داده‌ایم و برای امسال برنامه ویژه داریم که این را انجام بدهیم.

انتهای پیام/Source link

https://karokarkhaneh.ir/?p=1511

مرتبط نوشته ها