۱۴۰۳-۰۳-۲۸ ۷:۵۵ ب.ظ

آرام شدن بازار ارز و طلا از امروز با فروکش تنش های سیاسی

آرام شدن بازار ارز و طلا از امروز با فروکش تنش‌های سیاسی


به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، علی رضایی؛ عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: در روزهای اخیر شاهد افزایش قیمت طلا و سکه در بازار بودیم که این افزایش قیمت عمدتاً ناشی از جهش قیمت اونس جهانی بود، هرچند نرخ دلار هم ناشی از عملیات «وعده صادق» ایران و تحولات در منطقه با نوساناتی همراه شد که بر قیمت طلا تأثیر مستقیم دارد.

وی افزود: در حدود 7 ماه گذشته یعنی بعداز عملیات طوفان‌الاقصی قیمت هر اونس طلا در بازارهای جهانی حدود 30درصد افزایش پیدا کرد که مستقیماً بر بازار طلا و سکه‌ی ما نیز تأثیر گذاشت.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس تأکید کرد: آمارها نشان می‌دهد به‌نسبت چند سال اخیر بازار ارز و طلا در سال 1402 شرایط نسبتاً باثباتی را طی کرد و شرایط به‌لحاظ متغیرهای بنیادین رو به بهبود است؛ اما تلاطم روزهای اخیر ریشه در عوامل اقتصادی و داخلی نداشت بلکه متأثر از افزایش قیمت طلا در بازارهای جهانی و همچنین اتفاقات سیاسی و تنش‌های منطقه بود.

رضایی با اشاره به حمله موفق و جسورانه ایران در پاسخ به رژیم کودک‌کش اسرائیل، گفت: با اینکه احساس و تلقی عموم مردم و تحلیل فعالان اقتصادی بر جهش نرخ ارز در صورت پاسخ متقابل ایران به رژیم صهیونیستی بود اما نرخ ارز جهش زیادی را تجربه نکرد و بعد از افزایش قیمت هیجانی و کاذب در ساعات اولیه، دوباره روند نزولی آن آغاز شد و در زمان حاضر حدود 65هزار تومان است.

این نماینده ملت در پایان تأکید کرد: تنش‌های سیاسی و فضای آماده‌باش جنگی در هر کجای دنیا باعث ایجاد نگرانی‌های اقتصادی و نوساناتی می‌شود که البته پایدار نیست و با فروکش کردن التهابات و برقراری آرامش، به روال عادی بازمی‌گردد، بنابراین باتوجه به اینکه رژیم جنایت‌کار صهیونیستی جرئت حمله متقابل به کشورمان را ندارد، احتمال کاهش نرخ در بازار آزاد در روزهای آینده بسیار زیاد است.

بیشتر بخوانید:   تولید اتوبوس برقی در ایران: گامی بزرگ به سوی آینده پایدار

انتهای پیام/+Source link

https://karokarkhaneh.ir/?p=1499

مرتبط نوشته ها