۱۴۰۳-۰۳-۲۸ ۸:۱۸ ب.ظ

“مرگ مالی” در انتظار کشورهای ثروتمند به علت افزایش شدید بدهی

"مرگ مالی" در انتظار کشورهای ثروتمند به علت افزایش شدید بدهی‌


به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از راشاتودی، آرتور لفر جونیور، اقتصاددان آمریکایی و رئیس مؤسسه مشاوره و سرمایه گذاری “لفر تنگلر” Laffer Tengler Investments، هشدار داد که اقتصادهای بزرگی که نتوانند مشکلات بدهی فزاینده خود را حل کنند، به “مرگ مالی” دچار خواهند شد.

وی در مصاحبه با شبکه خبری سی‌ان‌بی‌سی، یک “دهه بدهی” را برای جهان پیش بینی کرد و افزود که بحران بدهی و استقراض هم کشورهای توسعه یافته و هم اقتصادهای نوظهور را درگیر کرده است و قرار نیست این بحران “پایان خوبی داشته باشد”.

به گفته این اقتصاددان، بدهی جهانی 100 تریلیون دلار نسبت به یک دهه قبل افزایش یافته و در سپتامبر گذشته به رکورد 307.4 تریلیون دلار رسیده است. این در حالی است که نرخ بهره جهانی شاهد بزرگترین جهش خود در 40 سال گذشته بوده است.

کشورهای ثروتمندی مانند ایالات متحده، بریتانیا، فرانسه و ژاپن بیش از 80 درصد از این افزایش را به دلیل انباشت بی‌رویه بدهی به خود اختصاص می‌دهند. چین، هند و برزیل بیشترین رشد وام را در میان بازارهای نوظهور داشتند.

لفر گفت: من پیش بینی می‌کنم که برخی از کشورهای بزرگتر که به مشکلات بدهی خود رسیدگی نمی کنند، با مرگ مالی آهسته‌ای از بین بروند.

وی افزود که برخی از اقتصادهای نوظهور نیز به سمت ورشکستگی حرکت می‌کنند.

این اقتصاددان هشدار داد در حالی که کشورهای با درآمد پایین در معرض خطر بالای مشکلات بدهی قرار دارند، بازپرداخت بدهی‌ها به دلیل پیری جمعیت و کمبود نیروی کار به ویژه برای کشورهای با درآمد بالا مشکل ساز خواهد بود.

بیشتر بخوانید:   هواشناسی ایران 1402/10/17؛ هشدار نارنجی بارش برف و باران برای 6 استان/ سامانه بارشی در راه ایران

جدیدترین گزارش “موسسه مالی بین‌المللی” نشان می‌دهد که نسبت بدهی به تولید ناخالص داخلی جهانی به 336 درصد در مقایسه با متوسط 110 درصدی در سال 2012 برای اقتصادهای پیشرفته و 35 درصدی برای بازارهای نوظهور رسیده است.

انتهای پیام/

 Source link

https://karokarkhaneh.ir/?p=1391

مرتبط نوشته ها